Image Alt

Historie

Dr. Melvin – Wykładowca na Uniwersytecie w Malezji Sabah, Malezja

„Program FEE Ecocampus przyczynił się do rozwoju pozytywnego nastawienia studentów UMS z różnych wydziałów w kierunku ambitnej ochrony środowiska i edukacji. Dzięki metodologii siedmiu kroków studenci są bardziej zorganizowani w rozwiązywaniu naszych problemów środowiskowych, takich jak energia, zmiany klimatyczne, odpady i tak dalej. Współpraca pomiędzy komitetem FEE UMS, kierownictwem najwyższego stopnia UMS, personelem UMS, czy lokalnymi organizacjami pozarządowymi wykazała niezwykłe wysiłki poprzez różne działania uświadamiające, które zawsze są mile widziane”.

Tiago Faria, były przedstawiciel studentów ds. zdrowia środowiskowego w komitecie EcoCampus ESTeSL w Portugalii.

„Integracja Komitetu EcoCampus ma być częścią rozwiązania i alternatywą dla „drogi na skróty”. Uczestnictwo w programie EcoCampus ma na celu wprowadzenie zmian i przekonanie, że szkoły wyższe odgrywają kluczową rolę w edukacji ekologicznej na rzecz zrównoważonego rozwoju. Mój udział w EcoCampusie rozpocząłem jako student w roku szkolnym 2010/2011, w pierwszym roku wdrażania szkół wyższych, a później jako profesor”.

Maria Kirrane – Sustainability Officer w University College Cork, Irlandia.

„Przez ostatnie dwa lata pracowałam jako Sustainability Officer w UCC; w tym czasie przeszliśmy naszą trzecią pełną ocenę statusu Zielonej Flagi, a także otrzymaliśmy ocenę Gold STARS od AASHE. Nie osiągnęlibyśmy nagrody STARS, gdyby nie sposób, w jaki program Zielonej Flagi był realizowany w UCC w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Dzięki niesamowicie zaangażowanym i aktywnym studentom i mistrzom kadrowym w połączeniu z silnym zaangażowaniem kierownictwa uniwersytetu, Zielona Flaga naprawdę stała się częścią UCC.

Jestem naprawdę dumna z realnych ulepszeń, które miały miejsce w UCC w ciągu ostatnich dziesięciu lat i to dzięki współpracy w ramach programu Zielona Flaga. Zielona Flaga nie oznacza, że jesteśmy doskonali, to znaczy, że pracujemy razem, aby być lepszymi. Myślę jednak, że to, co tu osiągnięto pokazuje co jest możliwe, kiedy organizacja naprawdę się angażuje. Mamy jednak o wiele więcej do osiągnięcia i wszyscy jesteśmy świadomi pilności tych wyzwań!”.

Nojuel JC Soluk, uczeń w Sekolah Menengah St Michael Penampang

„FEE EcoCampus zmienił moje spojrzenie na rzeczy, na które kiedyś przymykałem oko i poszerzył moje horyzonty, umożliwiając mi myślenie poza ramą, pozwolił wyjść z mojej strefy komfortu. Program Eko-szkół nauczył mnie, że pomimo różnych przekonań, różnych marzeń, różnych ras i po prostu bycia innym w ogóle, my ludzie, nadal żyjemy na JEDNEJ planecie z JEDNĄ matką naturą.

Przez 4 lata mojej obecności w tym programie zdałem sobie sprawę, że zmiany są możliwe i to od nas zależy, czy pomożemy uczynić nasz świat lepszym miejscem, aby nasze przyszłe pokolenia miały szansę żyć w świecie wypełnionym cudami matki natury”.

Vítor Manteigas, koordynator EcoCampus ESTeSL.

„Udział Lisbon School of Health Technology (ESTeSL Lizbońskiej Szkoły Technologii Medycznych – ) w EcoCampusie skłonił mnie do przyjęcia roli „Koordynatora EcoCampusu”. Dzięki Programowi EcoCampus mam możliwość, wraz ze środowiskiem akademickim, w skład którego wchodzą nauczyciele, pracownicy i studenci, zidentyfikowania rozwiązań, które mogą poprawić efektywność środowiskową naszej szkoły. W ten sposób przyczyniamy się do redukcji emisji dwutlenku węgla!

Mój udział w programie pomógł mi pracować w sieci z innymi szkołami w Portugalii i innych krajach, co jest bardzo interesujące, ponieważ dzielimy się naszymi doświadczeniami, pomysłami i dobrymi praktykami w bardzo wyjątkowych i satysfakcjonujących momentach. Rozwinąłem wiedzę i umiejętności, które mogę wykorzystać w ramach programu EcoCampus. Ta praca sprawia, że kwestie energetyczne i środowiskowe, na których opiera się zdrowie, stają się jeszcze bardziej interesujące i motywujące”.

Liz Gabbett, studentka, Uniwersytet Limerick Green Campus.

„Jestem w wyjątkowej sytuacji, ponieważ w tym roku jestem studentem, ale przez ostatnie osiem lat byłam pracownikiem Związku Studentów UL. Obecnie jestem sekretarzem Komitetu Środowiskowego UL (kierowanego przez pracowników). Przez 3 lata zasiadałam w Komitecie Zielonego Kampusu UL. Jestem ekologiem, a moim szczególnym zainteresowaniem jest ochrona i zwiększanie bioróżnorodności na terenie kampusu. Jestem również pszczelarzem i corocznym liderem/uczestnikiem oczyszczania rzek.

W ramach mojego programu magisterskiego (komunikacja techniczna i e-learning) uwzględniłam swoje proekologiczne zainteresowania w swoich projektach. Stworzyłam podcast dla lokalnych naukowców na temat tego, jak opisywać trzmiele, oraz stworzyłam źródło wiedzy na temat tego, jak zarządzać odpadami plastikowymi, skierowane do ogółu społeczeństwa irlandzkiego”.